Strona głównaKosmetykiLanolina chroni suchą skórę i pomaga cukrzykom

Lanolina chroni suchą skórę i pomaga cukrzykom

Lanolina naturalnie chroni i pielęgnuje każdy rodzaj skóry, a tworząc na niej barierę ochroną zapobiega nadmiernej utracie wody, dzięki czemu jest ona miękka, gładka i nawilżona przez cały dzień.
Historia lanoliny rozpoczyna się wraz z historią hodowli owiec. Gdy dla owcy zbliża się czas strzyżenia, gruczoły łojowe odkładają na wełnie zwierzęcia grubą warstwę naturalnego wosku, który chroni je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr czy deszcz. Między innymi ze względu na te właściwości lanolina od niepamiętnych czasów stosowana była do pielęgnacji skóry.
Lanolina jest produktem najbliżej chemicznie spokrewnionym z łojem skórnym człowieka (sebum) i dlatego zajmuje czołową pozycję wśród naturalnych układów regulujących gospodarkę wodną skóry i zmiękczających naskórek.

Problem suchej i popękanej skóry bardzo często występuje u cukrzyków, najczęściej w okolicach stóp. W wyniku cukrzycy często dochodzi do uszkodzenia nerwów regulujących ciśnienie tętnicze krwi i pocenie się, natomiast wysoki poziom cukru we krwi może powodować utratę lub zmniejszenie produkcji sebum.

Zmniejszenie pocenia się, zmniejszenie ukrwienia szczególnie kończyn oraz brak sebum powoduje, że skóra staje się bardzo sucha i dochodzi do jej pęknięć, co w przypadku barku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do owrzodzeń, a w konsekwencji do amputacji kończyn. Stopa cukrzycowa jest główną przyczyną amputacji kończyn dolnych - na świecie cierpi na tę przypadłość prawie 2 miliony ludzi. Podolodzy zalecają więc cukrzykom, aby kilka razy dziennie nawilżali stopy kremami o wysokim stopniu nawilżenia, zawierającym lanolinę.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy