Strona głównaKosmetykiKremy przeciwsłoneczne dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Kremy przeciwsłoneczne dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Używanie filtrów przeciwsłonecznych staje się coraz powszechniejsze, ale równocześnie wzrasta liczba zachorowań na czerniaka i inne formy raka skóry: na tym polega paradoks kremów przeciwsłonecznych, uważają naukowcy.
Kremy przeciwsłoneczne dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa [fot. Beate from Pixabay]
- Problem polega na tym, że ludzie używają filtrów przeciwsłonecznych jako „pozwolenia" na - mówi dr Ivan Litvinov z Uniwersytetu McGill. - Myślą, że są chronieni przed rakiem skóry, ponieważ używają produktu reklamowanego jako pomocny w zapobieganiu tej chorobie - dodaje.

Większość ludzi nie nakłada wystarczającej ilości lub eksponuje skórę na słońce przez wiele godzin po porannym zastosowaniu preparatu z filtrem. - To daje im fałszywe poczucie bezpieczeństwa - stwierdza Litvinov.

Jak ustalili eksperci, Kanadyjczycy mieszkający w Nowej Szkocji i na Wyspie Księcia Edwarda - prowincjach o wysokim wskaźniku zachorowań na - częściej deklarowali stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, byli bardziej świadomi zagrożeń wynikających z ekspozycji na słońce i chętniej przestrzegali zasad ochrony przeciwsłonecznej. Mimo to równocześnie ich skóra miała dłuższy kontakt ze światłem słonecznym ze względu na wyższe temperatury i więcej zajęć na świeżym powietrzu.

Ustalono też, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych było powiązane z ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka skóry.

Paradoks filtrów przeciwsłonecznych

- Te ustalenia wskazują na paradoks filtrów przeciwsłonecznych, w wyniku którego osoby o większej ekspozycji na słońce stosują więcej, ale w niewystarczających ilościach, kremów przeciwsłonecznych lub innych środków ochrony przeciwsłonecznej. To przekłada się na nieuzasadnione poczucie bezpieczeństwa - wyjaśnia dr Litvinov.

- Kremy przeciwsłoneczne są ważne, ale to równocześnie najmniej skuteczny sposób ochrony skóry w porównaniu z odzieżą i unikaniem słońca. Ludzie mogą i powinni cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, ale bez poparzeń słonecznych oraz nadmiernej opalenizny - radzi dr Litvinov.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy