30-11-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Kobiety, które stosują chemiczne produkty do prostowania włosów, są bardziej narażone na raka macicy w porównaniu z kobietami, które ich nie używają.
Nie znaleziono żadnych powiązań z rakiem macicy w przypadku stosowania innych produktów do włosów, takich jak: , rozjaśniacze, preparaty do trwałej ondulacji.
Zdrowie ponad 33 tysięcy pań monitorowano przez 11 lat. Jak odkryto, kobiety, które zgłosiły częste używanie produktów do prostowania włosów, czyli ponad cztery razy w roku, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój raka macicy w porównaniu do pozostałych pań.
- Oszacowaliśmy, że 1,64 proc. kobiet, które nigdy nie używały preparatów do prostowania włosów, zachoruje na raka macicy do wieku 70 lat; jednakże w przypadku pań często po nie sięgających, ryzyko to zwiększyło się do 4,05 proc.- mówi dr Alexandra White, współautorka badań. - Ten podwojony wskaźnik budzi niepokój. Jednak trzeba umieścić te informacje w kontekście - rak macicy jest relatywnie rzadkim rodzajem - dodaje.
Nie zebrano informacji o markach ani składnikach produktów do włosów, których używały uczestniczki. Jednak eksperci zauważają, że to właśnie niektóre substancje chemiczne powszechnie stosowane w takich kosmetykach (np. parabeny, bisfenol A, metale i formaldehyd) mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka raka macicy.
Ekspozycja na te związki podczas używania produktów do włosów, może być bardziej niebezpieczna niż stosowanie innych produktów o podobnym składnie chemicznym ze względu na zwiększoną absorpcję przez skórę głowy.
- Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy produkty do prostowania włosów przyczyniają się do zmiany poziomu zagrożenia rakiem macicy, a także by zidentyfikować konkretne substancje, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania - wyjaśnia dr White.
Wcześniej odkryto, że trwała farba do włosów i kosmetyki prostujące włosy mogą zwiększać ryzyko i i jajników.
Na podstawie: