Strona głównaKosmetykiKosmetyki do prostowania włosów sprzyjają rakowi macicy?

Kosmetyki do prostowania włosów sprzyjają rakowi macicy?

Kobiety, które stosują chemiczne produkty do prostowania włosów, są bardziej narażone na raka macicy w porównaniu z kobietami, które ich nie używają.
Kosmetyki do prostowania włosów sprzyjają rakowi macicy? [fot. Pexels from Pixabay]
Nie znaleziono żadnych powiązań z rakiem macicy w przypadku stosowania innych produktów do włosów, takich jak: , rozjaśniacze, preparaty do trwałej ondulacji.

Zdrowie ponad 33 tysięcy pań monitorowano przez 11 lat. Jak odkryto, kobiety, które zgłosiły częste używanie produktów do prostowania włosów, czyli ponad cztery razy w roku, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój raka macicy w porównaniu do pozostałych pań.
- Oszacowaliśmy, że 1,64 proc. kobiet, które nigdy nie używały preparatów do prostowania włosów, zachoruje na raka macicy do wieku 70 lat; jednakże w przypadku pań często po nie sięgających, ryzyko to zwiększyło się do 4,05 proc.- mówi dr Alexandra White, współautorka badań. - Ten podwojony wskaźnik budzi niepokój. Jednak trzeba umieścić te informacje w kontekście - rak macicy jest relatywnie rzadkim rodzajem - dodaje.
Nie zebrano informacji o markach ani składnikach produktów do włosów, których używały uczestniczki. Jednak eksperci zauważają, że to właśnie niektóre substancje chemiczne powszechnie stosowane w takich kosmetykach (np. parabeny, bisfenol A, metale i formaldehyd) mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka raka macicy.

Ekspozycja na te związki podczas używania produktów do włosów, może być bardziej niebezpieczna niż stosowanie innych produktów o podobnym składnie chemicznym ze względu na zwiększoną absorpcję przez skórę głowy.

- Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy produkty do prostowania włosów przyczyniają się do zmiany poziomu zagrożenia rakiem macicy, a także by zidentyfikować konkretne substancje, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania - wyjaśnia dr White.

Wcześniej odkryto, że trwała farba do włosów i kosmetyki prostujące włosy mogą zwiększać ryzyko i i jajników.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć