Strona głównaKosmetykiKosmetyki organiczne lepsze od tradycyjnych?

Kosmetyki organiczne lepsze od tradycyjnych?

Dobroczynna moc kosmetyków organicznych, pochodzących z roślin, znana jest od wieków. Współcześnie jednak rozwój przemysłu doprowadza do stosowania w procesach produkcji kosmetyków substancji chemicznych, wywierających na skórę szkodliwy wpływ.
Ponieważ w przemyśle kosmetycznym wielkie koncerny coraz częściej wraz z postępem technologii eliminują z kosmetyków składniki naturalne, wprowadzając w ich miejsce tanie substancje syntetyczne, producenci preparatów organicznych zwracają szczególną uwagę na to, jak ważna jest świadomość, aby rozpoznawać i wybierać naturalne kosmetyki i z ich pomocą bezpiecznie pielęgnować ciało.

Istotą naturalnych kosmetyków są organiczne oleje roślinne, pochodzące z ekologicznych upraw roślin. Oleje te są tłoczone na zimno i, co bardzo ważne, nierafinowane. Oznacza to, że otrzymywany surowiec jest naturalny i nieprzetworzony, czyli nie pozbawiony substancji biologicznych, wykazujących podobieństwo do tych funkcjonujących w ludzkiej skórze.

Kosmetyki syntetyczne, powstałe z udziałem m.in. nafty, pokrywają powierzchnię skóry warstwą nie wchłaniającego się filtra, blokującego naturalne procesy zachodzące w skórze. Podobnie dzieje się z emulgatorami, czyli substancjami odpowiedzialnymi za reakcję olejów z wodą. Kosmetyki naturalne posiadają wyważone proporcje emulgatorów biologicznych, dzięki czemu nawilżają skórę, zapobiegając nadmiernemu ubytkowi wody z komórek. Inaczej dzieje się w kosmetykach syntetycznych, w tych bowiem występują emulgatory chemiczne (PEG), które zamiast pozytywnego wpływu na skórę, mogą umożliwić toksynom przedostanie się bezpośrednio do jej tkanek.

Każdemu kosmetykowi towarzyszy zapach - to głównie nim kierujemy się przy wyborze odpowiedniego dla nas produktu. Jednak okazuje się, że rozbieżność pomiędzy składnikami zapachowymi w kosmetykach organicznych i syntetykach może być kolosalna. W kosmetykach organicznych występują tylko naturalne olejki eteryczne, ich zapach jest przyjemny i naturalny w prawdziwym znaczeniu tego słowa. Sztuczne substancje zapachowe w kosmetykach syntetycznych niosą w sobie poważne niebezpieczeństwo odczynów alergicznych, zaburzenia ukrwienia tkanek, a nawet zagrożenie nowotworowe.

Odrębną kwestią są konserwanty. Pamiętajmy, że sam termin konserwant, nie musi wywoływać u nas zaniepokojenia. Każdy produkt, aby mógł nam służyć, od momentu wytworzenia, do wykorzystania go przez dłuższy okres czasu, musi zostać zakonserwowany. Różnica polega jednak na stosowanych środkach konserwujących. Kosmetyki syntetyczne konserwuje się tylko chemicznie, a to grozi tym, że stosowany produkt może spowodować wystąpienie alergii, podrażnienie skóry, a w skrajnych przypadkach zaburzenia równowagi hormonalnej i rozwój komórek rakowych. Konserwanty mogą być jednak naturalne, takie jak na przykład niewielkie ilości czystego alkoholu roślinnego, oleje eteryczne, witaminy.

Poza kwestiami finansowymi trudno znaleźć inny racjonalny powód, aby wytłumaczyć zainteresowanie producentów chemiczną ingerencją w kosmetyki do pielęgnacji ciała. Konsumentowi pozostaje wybór, czy przyjmować bez zastanowienia środki, które nie mają udowodnionego działania ochronnego, a wręcz przeciwnie - mogą nam zaszkodzić, czy też świadomie skierować uwagę na produkty organiczne, które rzeczywiście są w stanie spełniać swoją rolę w zależności od ich przeznaczenia.

Obserwując obecność kosmetyków syntetycznych i ich konkurowanie z produktami organicznymi należy zapamiętać, że jeszcze nie udało się stworzyć sztucznego odpowiednika najważniejszej cechy, którą posiadają kosmetyki naturalne. To witalność, której nie można zreprodukować w drodze chemicznych modyfikacji.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy