Strona głównaKosmetykiKosmetyki a podrażnienia skóry

Kosmetyki a podrażnienia skóry

Warto ostrożnie dobierać kosmetyki - mogą wywoływać alergie i stany zapalne skóry. Jak wynika z włoskich danych, aż 10 proc. dorosłych klientów drogerii doznaje stanów zapalnych skóry.
Kosmetyki a podrażnienia skóry [Fot. vladimirfloyd - Fotolia.com]
Rynek kosmetyczny ma bardzo bogatą ofertę i można nabyć preparaty o rozmaitym składzie i zapachu. Okazuje się jednak, że wielu ludzi doświadcza reakcji alergicznych z powodu używania powszechnie dostępnych kosmetyków.

Jak wynika z włoskich danych, aż 10 proc. dorosłych klientów drogerii doznaje stanów zapalnych skóry wywołanych szamponami, kremami, dezodorantami, farbami do włosów i innymi produktami do pielęgnacji oraz higieny osobistej.

Przeciętna osoba dorosła codziennie korzysta z siedmiu produktów do , więc prawdopodobieństwo zakupu produktu, który spowoduje problemy ze skórą, jest wysokie. Najczęściej niepożądane reakcje są wywoływane przez substancje zapachowe - odpowiadają za 80 proc. podrażnień. Poza tym przyczyną takich reakcji nierzadko są związki konserwujace, filtry przeciwsłoneczne (np. benzofenony i oktokrylen), produkty farb do włosów (parafenylenodiaminy), etc.

Zazwyczaj podrażnienie skutkuje pieczeniem, swędzeniem, łuszczeniem się skóry i wysypką. Silniejsze mogą wywołać stany zapalne objawiające się zaczerwienieniami, obrzękiem oraz wysypką umiejscowioną przede wszystkim na twarzy, ustach, wokół oczu i uszu oraz w okolicach szyi.

W takich przypadkach zwykle skutecznym leczeniem jest miejscowe zastosowanie środków zawierających kortyzon, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Z rzadka konieczne jest podjęcie jakiejś innej terapii, wymagającej wizyty u specjalisty.

Aby zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych skóry wywoływanych kosmetykami, warto unikać produktów z zawartością substancji podrażniających. W przypadku skłonności do reakcji zapalnych, należy wybierać środki do. Trzeba czytać etykiety, by sprawdzać, czy dany produkt nie zawiera potencjalnie podrażniających składników i pamiętać, że im krótsza lista składu, tym niższe prawdopodobieństwo problemów skórnych. Poza tym trzeba chronić kosmetyki przed nadmierną temperaturą i działaniem światła słonecznego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy