Strona głównaKosmetykiJak Polacy kupują kosmetyki

Jak Polacy kupują kosmetyki

Kobiety wybierają sklepy specjalistyczne na zakupy kosmetyków, podczas gdy mężczyźni kupują tego typu produkty przy okazji zakupów w sklepach ogólnospożywczych – wynika z badania konsumenckiego zawartego w najnowszym raporcie PMR.
Głównym miejscem zakupu kosmetyków, wskazywanym przez respondentów, są sklepy kosmetyczne i drogerie. Rozwój tej kategorii sklepów w ciągu ostatnich kilku lat pokazał, iż konsumenci, a zwłaszcza konsumentki, coraz chętniej sięgają po droższe produkty, oczekują szerokiej oferty oraz pomocy ze strony obsługi, a więc oferta hipermarketów nie jest już dla nich wystarczająca.

W rezultacie wyspecjalizowane w zakresie kosmetyków sklepy kosmetyczne i drogerie zwiększają swój udział w rynku. Istotne znaczenie ma tutaj fakt, iż sklepy te są dogodnie zlokalizowane (w centrach handlowych, na głównych ulicach). Poza tym w mniejszych miejscowościach, gdzie nie funkcjonują hipermarkety, sklep kosmetyczny to często jedyne miejsce, gdzie można nabyć kosmetyki.

Według deklaracji badanych, 53 proc. wszystkich zakupów kosmetyków kobiety realizują w drogeriach lub sklepach kosmetycznych, a kolejne 15 proc. za pomocą konsultantek firm kosmetycznych. Oznacza to, że dla badanych kobiet zakupy kosmetyków wiążą się z korzystaniem z wyspecjalizowanego w sprzedaży kosmetyków kanału dystrybucji.

Inaczej sytuacja wygląda wśród mężczyzn. Pomimo że 35 proc. wszystkich męskich zakupów stanowią zakupy w drogeriach lub sklepach kosmetycznych, to 42 proc. stanowią zakupy w sklepach ogólnospożywczych: hipermarketach (24 proc.) lub supermarketach i dyskontach (18 proc.). Taki układ miejsca zakupów potwierdza hipotezę weryfikowaną w innych projektach badawczych PMR, która mówi, iż mężczyźni częściej niż kobiety realizują zakupy kosmetyków w ramach większych zakupów, np. cotygodniowych zakupów na potrzeby całego gospodarstwa domowego. Kobiety z kolei częściej dokonują zakupów kosmetyków jako niezależne działanie konsumenckie lub przy okazji innych zakupów w galeriach handlowych. Ponadto, taki rozkład miejsc zakupów wynika z nabywanych produktów – kobiety częściej kupują specjalistyczne, droższe kosmetyki, które w ogólnospożywczych sklepach nie są po prostu dostępne.

Wśród drogerii i sklepów kosmetycznych najczęściej wskazywane były drogerie Rossmann, Natura, Sephora i Super–Pharm. W kategorii hipermarketów Tesco, Real i Carrefour. W kategorii dyskontów Biedronka i Lidl.

Kryteria wyboru miejsca zakupów

W spontanicznych odpowiedziach najczęściej wymienianym kryterium wyboru miejsca zakupu kosmetyków była wygodna lokalizacja (35 proc. wszystkich wskazań). Dogodna lokalizacja oznacza wygodę, bliskość, łatwy dojazd, miejsca parkingowe. Kolejnym kryterium wyboru była cena (22 proc. wskazań). 20 proc. wskazań dotyczyło szerokiego wyboru asortymentu. Próg 10 proc. wskazań przekroczyła jeszcze jakość produktów (12 proc. wskazań). Wymieniane w dalszej kolejności kryteria to marka sklepu (6 proc.) oraz dostępność promocji (4 proc.).

Preferowane formy promocji

Najczęściej wybieraną formą promocji, zarówno wśród mężczyzn jak i wśród kobiet, jest możliwość zakupu dwóch produktów w cenie jednego. Taką formę promocyjnej sprzedaży jako najbardziej preferowaną wskazało 38 proc. badanych kobiet oraz 42 proc. mężczyzn. Preferencje związane z zakupem dwóch produktów w cenie jednego wiążą się z silnym przywiązaniem do produktów ulubionej marki, co znalazło potwierdzenie w badaniu. Kolejna pod względem popularności forma promocji to niższa cena produktu, odpowiednio 27 proc. kobiet oraz 25 proc. mężczyzn. Najmniej wskazań uzyskała możliwość otrzymania gratisu przy zakupie określonego kosmetyku – tę formę promocji, jako najbardziej preferowaną, wskazało 17 proc. kobiet oraz 11 proc. mężczyzn.

Tagi: kosmetyki, zakupy

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 15:22:36, 05-04-2011 praktyczna

  Ja bardzo dużą wagę przywiązuje do jakości kosmetyków- przecież wpływają na mój wygląd. Swoje ulubione kosmetyki firmy Nantes kupuje przez internet- zresztą w zwykłym sklepie się ich nie znajdzie.
 • 19:31:31, 30-10-2013 ~gość: 178.180.7.xxx

  I bardzo dobrze bo w sumie to naprawde bardzo profesjonalne kosmetyki z których bedziesz bardzo zadowolona.
 • 14:12:16, 04-01-2014 pawel232

  ----------
  inwestycje mieszkaniowe Pruszków
 • 23:15:48, 04-02-2021 Jadzia66

  Jeśli chodzi o samo kupowanie kosmetyków, to znaczy w jaki sposób, to nawet ja za namową córki przeniosłam się do internetu. W sklepie https://drogerix.pl/ zamawiam różne kosmetyki, akurat mają tam wszystko czego mi potrzeba.
 • 12:30:29, 31-03-2021 ofelia51

  Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie bym wyszła z domu bez antyperspirantu czy parfumu.
 • 09:39:16, 06-09-2021 Klara123

  Czy mozecie mi polecić jakiś sprawdzony sklep internetowy z kosmetykami?

  zaproszenia ślubne glamour
 • 14:15:55, 12-10-2021 kasandra

  Również od jakiegoś już czasu kupuję kosmetyki przez internet. Ostatnio odkryłam markę Avene. Korzystałyście już może z ich produktów? Jeżeli jeszcze nie miałyście takiej okazji, to polecam zajrzeć do tego https://www.ezebra.pl/pl/blog/rankin...629464466.html rankingu. U mnie świetnie sprawdził się regenerujący krem ochronny. Nie tylko łagodzi podrażnienia, a także nawilża suchą skórę. To jeszcze nie wszystko, bo również koi skórę. Przy okazji, gdzie wy kupujecie kosmetyki w internecie, czy może tak stacjonarnie?
  ... zobacz więcej
 • 16:16:01, 04-11-2021 KarinaMa

  Na pewno powinniście stawiać na jak najlepsze kosmetyki. Jeśli chodzi o usta, to wybór jest dość szeroki. Sporo ciekawych informacji na ten temat znajdziecie na stronei https://ktomalek.pl/produkty-do-ust/k-133/1 dlatego też zdecydowanei warto byłoby tam zajrzeć. Takie kosmetyki mogą bardzo pozytywnie zadbać o Wasze usta.
 • 10:55:34, 25-11-2021 Grażka53

  Ja staram się zwracać uwagę na składy kosmetyków.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Hospicja.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy