Strona głównaKosmetykiGdy skóra jest bardzo sucha...

Gdy skóra jest bardzo sucha...

Źródłem problemów z suchą skórą są zaburzenia w produkcji bariery lipidowej (cementu międzykomórkowego), które powodują ubytki ułatwiające ucieczkę wody i penetrację alergenów.
Jak rozpoznać skórę suchą? Jest ona delikatna, matowa (brak warstwy lipidowej na powierzchni naskórka), ma tendencje do łuszczenia się i podrażnień (często jest płytko unaczyniona i skłonna do zaczerwienień), jest widocznie cienka. W powiększeniu widać, że rowki w fakturze skóry są białe, a nie widać porów skóry, po naciągnięciu skóra potrzebuje chwili, żeby powrócić do poprzedniego stanu (brak elastyczności), przy silnym wysuszeniu naskórek jest miejscowo popękany, często odczuwalne jest pieczenie, swędzenie i silne ściągnięcie skóry.

Aby właściwie pielęgnować skórę suchą należy stosować delikatne preparaty myjące nie zawierające mydła (syndety), oczyszczające i natłuszczające jednocześnie, do pielęgnacji natomiast preparaty silnie nawilżające i natłuszczające, zawierające składniki uzupełniające ubytki w cemencie międzykomórkowym oraz składniki zapewniające natychmiastowe przywrócenie komfortu. Przy silnym przesuszeniu i pękaniu skóry preparaty powinny dodatkowo zawierać składniki antyseptyczne, aby chronić przed wtórnymi infekcjami.

Najczęstsze przyczyny suchej skóry to: czynniki genetyczne (rybia łuska, Atopowe Zapalenie Skóry), czynniki zewnętrzne (mydła, agresywne detergenty, czynniki klimatyczne, mróz, wiatr, stosowanie kosmetyków zawierających alkohol lub aceton), starzenie się skóry (z wiekiem nasila się TEWL) i wytwarzanie zbyt małej ilości filmu hydrolipidowego przed okresem dorastania (gruczoły łojowe dzieci nie są dojrzałe przed 9-10 rokiem życia - dlatego problemy skóry suchej często dotyczą dzieci).

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy