Strona głównaKosmetykiAłun: cudowny dar natury

Ałun: cudowny dar natury

Ałun to naturalny kryształ znany już w starożytności głównie ze swoich właściwości antyseptycznych. Ałun stosowano jako kosmetyk do ochrony przed nieprzyjemnym zapachem, ale również do celów leczniczych.
Ałun: cudowny dar natury [Fot. mirzamlk - Fotolia.com] Najstarsze informacje o wykorzystaniu ałunu jako naturalnej znajdziemy w starożytnych Chinach i Egipcie. Używali go następnie Grecy i Rzymianie, którzy dodatkowo rozpowszechnili jego lecznicze zastosowanie. O tym, że kryształ stosowany był jako dezodorant dowodzą wzmianki o „kamieniach na brzydki zapach”. Kryształ ma kwaśny odczyn, dlatego w Grecji nadano mu nazwę „ałun” co oznacza cierpki smak. Kwaśny odczyn kryształu nadaje mu właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, które tworzą niekorzystne warunki dla rozwoju bakterii.
aplikowany na skórę pod pachami nie blokuje porów, ale powoduje zwężenie ujść gruczołów potowych, dzięki czemu zmniejsza się ilość wydzielanego potu. Co więcej ma działanie odkażające i ściągające pory, a w związku z tym nie uczula, nie podrażnia, jest zupełnie bezzapachowy i nie pozostawia białych plam na ubraniach. Skóra oddycha, a toksyny są cały czas usuwane z organizmu.

Kryształ może również posłużyć jako środek na drobne skaleczenia lub do dezynfekcji skóry po goleniu czy depilacji, co pozwala uniknąć czerwonych krostek i zapobiega wrastaniu włosków lub zapaleniu mieszków włosowych. Może być używany jako domowy sposób na , lub wysuszenie wyprysków na skórze, w tym nawet trądziku. Dodatkową zaletą ałunu jest łagodzenie małych oparzeń skóry. Mniej znane jest jego zastosowane po ukąszeniach owadów – tymczasem ałun łagodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia skóry.

Dziś stosowanie tradycyjnych dezodorantów i antyperspirantów staje się coraz bardziej dyskusyjne. Poszukiwane są nowe alternatywy, które będą całkowicie naturalne i ekologiczne.

Earth Salt

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy