Strona głównaKosmetykiMłody wygląd skóry bez dużych nakładów finansowych

Młody wygląd skóry bez dużych nakładów finansowych

Młody wygląd skóry w dojrzałym wieku? To da się osiągnąć dzięki wielokierunkowemu podejściu, mówią eksperci. A co ważne, zabiegi na rzecz urody nie obejmują konieczności pójścia pod skalpel...
Młody wygląd skóry bez dużych nakładów finansowych Zmiany są nieuniknione

Z wiekiem skóra może stać się matowa, bądź łuszcząca się, a pory ulegają powiększeniu. Warto jednak pamiętać, że trzy czwarte tego, co widzimy w lustrze, naprawdę jest kwestią koloru i faktury. Ciemniejsza skóra jest mniej podatna na zmarszczki i bardziej podatna na zmiany koloru z powodu dużej ilości pigmentu. Jasną - szczególnie należy chronić przed działaniem słońca.

Słońce odpowiedzialne starzenie się skóry

Znaczna część niekorzystnych zmian w wyglądzie skóry jest związana ze szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Dermatolodzy oferują wiele produktów i procedur, ale ich koszt może spowodować dziurę w domowym budżecie. Warto zacząć od tańszych opcji. Po pierwsze trzeba korzystać dobrych kremów z filtrem, aby chronić skórę i zapobiegać zmarszczkom. Znawcy tematu polecają też zaobserwować sposób układania się do snu. Niemal każdy słyszał o „zmarszczkach śmiechu". Trzeba więc sobie uświadomić, że podobne niechciane efekty uzyskuje się śpiąc z twarzą „wgniecioną" w poduszkę. Można więc spróbować spać na plecach. Poza tym dla utrzymania młodego wyglądu konieczna jest zdrowia dieta i regularne ćwiczenia.

Ochrona przed promieniowaniem UV


Nie trzeba wydawać znacznej ilości pieniędzy, aby nabyć dobre produkty czyszczące lub nawilżające, mówią dermatolodzy. Należy jednak pamiętać, że skóra większości ludzi w dojrzałym wieku staje się sucha i łatwiej tworzą się na niej zmarszczki. Naukowcy ustalili, że na suchej skórze bruzdy, nierówności, słowem - znaki upływu czasu, pojawiają się dwukrotnie szybciej. Badania wykazały, że u kobiet z dobrze nawilżoną skóra twarzy trwałe zmarszczki powstawały znacznie wolniej niż u pań mających suchą skórę.

Jakkolwiek większość uszkodzeń spowodowanych działaniem słońca następuje jeszcze w wieku, kiedy nie ma się prawa do głosowania, ciągle trzeba stosować ochronę przeciwsłoneczną, mówią dermatolodzy. Składniki, których należy szukać w produktach osłaniających skórę, to m. in.: avobenzon, tlenek cynku i dwutlenek tytanu.

Eksperci ostrzegają jednocześnie przed stosowaniem produktów z pochodnymi witaminy A, takimi jak palmitynian retinylu, na skórę, która jest eksponowana na słońce. Badania sugerują, że te składniki mogą wzmagać zagrożenie rakiem.

Preparaty nawilżające - jakie wybrać


Jeśli chodzi o kosmetyki nawilżające, warto sięgać po te z gliceryną. Świetnie spełniają swoją rolę i zapobiegają zbyt szybkiej utracie wilgoci przez skórę. Najlepiej stosować je po kąpieli lub prysznicu.

Dermatolodzy wskazują też, że inne dodatki do preparatów nawilżających, takie jak przeciwutleniacze, witamina A (retinol), koenzym Q10 i pochodne witaminy C - wygładzają zmarszczki i poprawiają wygląd skóry. Należy jednak być ostrożnym, bo efektywność tych substancji jest rozmaita. Warto pamiętać na przykład, że poziom pochodnych witaminy A w wielu balsamach czy kremach jest niski lub o nieznanym stężeniu.

Jak dokonać dobrego wyboru

Należy wybierać kosmetyki i inne preparaty świadomie, ale to nie oznacza konieczności wydawania na nie fortuny. Jak wynika badań, rozmaite sera i kremy pod oczy dają odmienne wyniki u innych konsumentów. Ponadto wysoka cena nie musi oznaczać lepszej jakości. Na dodatek niektóre informacje na temat produktów do pielęgnacji i makijażu mogą być mylnie interpretowane. Na poziomie czysto kosmetycznym podkłady i róże lekko wypełniają zmarszczki i odbijają światło w taki sposób, aby skóra wyglądała na gładszą. To nie oznacza jednak trwałego efektu, informacja o skutkach stosowania dotyczy tylko czasu aplikacji danego produktu.

Peeling kluczem do sukcesu

Duże pory mogą powodować, że makijaż wyda się nierówno nałożony, ale peeling pomoże usunąć martwe komórki z powierzchni skóry, które zatykają pory i tym samym powodują ich powiększenie. Naturalny proces złuszczania się skóry ulega spowolnieniu wraz z wiekiem, ale na rynku dostępnych jest wiele produktów złuszczających, oczyszczających, etc. Produkty z alfa-hydroksy kwasami (AHA), takimi kwas glikolowy. Oddziałują zarówno na naskórek, jak i skórę właściwą. W obrębie naskórka indukują złuszczanie warstwy rogowej oraz stymulują odnowę komórkową, w skórze właściwej zaś pobudzają syntezę kolagenu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy