Strona głównaKosmetykiJak działa krem przeciwsłoneczny. Zobacz, dlaczego jest ci potrzebny

Jak działa krem przeciwsłoneczny. Zobacz, dlaczego jest ci potrzebny

Wiosna w pełni i chociaż pogoda najwyraźniej jeszcze nie zawsze o tym wie, przynosząc deszcz i chłód. Coraz częściej jednak mamy naprawdę słoneczne dni. Żeby się nimi bezpiecznie cieszyć, trzeba używać kremu ochronnego.
Jak działa krem przeciwsłoneczny. Zobacz, dlaczego jest ci potrzebny [Fot. verona_studio - Fotolia.com]
Nasza skóra potrzebuje promieni UV, m. in. po to, żeby móc wytwarzać , jednak promiowanie słoneczne ma też szkodliwe działanie i zwiększa ilość , które sprzyjają zarówno szybszemu starzeniu się, jak i różnym chorobom. Nowe badania pokazują, jakie dodatkowe funkcje ochronne dają kremy przeciwsłoneczne.

Jak wynika z nowych testów, jeśli skóra jest niechroniona przed światłem słonecznym, dochodzi do spadku poziomu tlenku azotu, związku, który poszerza naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi.

Im niższy poziom tlenku azotu, tym wyższe ryzyko . W badaniach ustalono, że stosowanie kremów z o wysokim SPF może powstrzymać proces zmniejszania ilości tlenku azotu.

W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez uczonych z Penn State University skóra uczestników została eksponowana na stanowiącego odpowiednik godzinnego działania Słońca w słoneczny dzień. Na przedramieniu badanych osób zastosowano krem o SPF-50, drugie pozostało bez ochrony.

Okazało się, że w części niechronionej poziom tlenku azotu oraz przepływ krwi uległy znacznemu osłabieniu. Nie odnotowano zaś negatywnych zmian w przypadku zastosowania kosmetyku z filtrem UV, wręcz odwrotnie - ilość wspomnianego związku wzrosła, a transport krwi przebiegał sprawnie w skórze ochranianej SPF-50.

Według ekspertów, osoby, które często przebywają na zewnątrz, powinny korzystać z ochrony przeciwsłonecznej nie tylko po to, by uchronić się przed , ale także, by zabezpieczyć naczynia krwionośne.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy