Strona głównaKosmetykiStosowanie farb do włosów jest (niezupełnie) bezpieczne?

Stosowanie farb do włosów jest (niezupełnie) bezpieczne?

Kobiety, które używają trwałych produktów do farbowania włosów w domu, nie odznaczają się wyższym ryzyka zachorowania na większość nowotworów ani wyższym zagrożeniem przedwczesną śmiercią. Równocześnie dostrzeżono, że użytkowniczki trwałych farb do włosów cechowały się niewielkim zwiększeniem ryzyka raka jajnika i niektórych nowotworów piersi oraz skóry. Odkryto również, że naturalny kolor włosów ma pewien wpływ na prawdopodobieństwo określonych nowotworów.
Stosowanie farb do włosów jest (niezupełnie) bezpieczne? [fot. Arturs Budkevics from Pixabay]
Stosowanie jest bardzo popularne, szczególnie wśród osób ze starszych grup wiekowych, które chcą ukryć oznaki siwizny. Na przykład, szacuje się, że używa ich 50-80 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn w wieku powyżej 40 lat w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Najsilniej działające farby do włosów to farby trwałe - stanowią około 80 proc. produktów do koloryzacji włosów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych i Europie, a jeszcze większy odsetek dotyczy Azji.

Jakkolwiek Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization's International Agency for Research on Cancer) zaklasyfikowała wynikającą z pracy (głównie fryzjerskiej) ekspozycję na działanie farb do włosów jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy, nie wydała żadnych ostrzeżeń dotyczących samodzielnego stosowania, ponieważ dowody są niejednoznaczne.

Aby lepiej ocenić ryzyko zachorowania na nowotwór w wyniku samodzielnego stosowania farby do włosów, przeanalizowano informacje medyczne na temat ponad 115 tysięcy kobiet. Początkowo żadna z uczestniczek nie chorowała na raka. Zdrowie tych pań monitorowano przez ponad trzy dekady.

Nie odnotowano zwiększonego ryzyka większości nowotworów lub przedwczesnej śmierci z powodu raka u kobiet, które kiedykolwiek zastosowały trwałe farby do włosów, w porównaniu z paniami, które nigdy ich nie używały.

Używanie farb do włosów nie miało wpływu na prawdopodobieństwo raka: , mózgu, okrężnicy, nerek, płuc, krwi i układu odpornościowego ani większości (raka płaskonabłonkowego skóry i ) lub piersi (z dodatnim receptorem estrogenowym, czy pozytywnym receptorem progesteronowym).

Stosowanie trwałych farb wiązało się natomiast z nieznacznie zwiększonym ryzykiem raka podstawnokomórkowego skóry i było wyższe u kobiet o naturalnie jasnych włosach.

Odnotowano zwiększone ryzyko trzech rodzajów raka piersi (bez receptorów estrogenowych, bez receptorów progesteronowych i bez receptorów hormonalnych) oraz raka jajnika u kobiet, które nakładały trwałe farby, przy czym ryzyko wzrastało w zależności od ilości barwnika, na który narażone były użytkowniczki tych produktów. Ponadto zaobserwowano zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia chłoniaka Hodgkina przy stosowaniu trwałej farby do włosów u kobiet o naturalnie ciemnych włosach.

- Możliwe wyjaśnienie jest takie, że odcienie trwałych farb do włosów mają związek z koncentracją składników, a ciemniejsze kolory odznaczają się wyższymi stężeniami określonych substancji - mówią autorzy.

Ponieważ badanie jest obserwacyjne, nie można ustalić związku przyczynowo-skutkowego między stosowaniem farb i niektórymi nowotworami. Poza tym ma ono pewne ograniczenia, takie jak uczestnictwo grupy kobiet o określonym pochodzeniu etnicznym, czy różna długość korzystania z produktów do koloryzacji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy