Strona głównaKosmetykiTymianek pomaga na trądzik

Tymianek pomaga na trądzik

Preparaty z tymiankiem mogą być skuteczniejsze w leczeniu trądziku skórnego niż kremy na receptę, mówią eksperci z Leeds Metropolitan University.
Tymianek pomaga na trądzik [fot. photosforyou from Pixabay]
Przetestowano wpływ preparatów z , , a także mirrą na Propionibacterium acnes - bakterie wywołujące trądzik. Jakkolwiek wszystkie preparaty niszczyły te bakterie w dość krótkim czasie, tymianek okazał się najskuteczniejszy. Co istotne, zioło wykazywało silniejsze działanie przeciwbakteryjne niż powszechny składnik kremów przeciwtrądzikowych, czyli nadtlenek benzoilu.

Jakkolwiek, tymianek, nagietek i mirra są powszechnymi ziołowymi alternatywami dla antybakteryjnych płynów do mycia skóry, teraz jasno pokazano ich wpływ na bakterię wywołującą infekcję, która prowadzi do trądziku - mówi dr Margarita Gomez-Escalada.
Musimy teraz przeprowadzić dalsze testy w warunkach, które bardziej przypominają środowisko skóry, i ustalić na poziomie molekularnym, jak działają te preparaty. Jeśli okaże się, że nalewka z tymianku jest tak skuteczna klinicznie, jak wskazują nasze odkrycia, może to być naturalna alternatywa dla obecnych metod leczenia - wyjaśniła dr Gomez-Escalada.
Ziołowe leczenie trądziku byłoby bardzo dobrą wiadomością, szczególnie u osób cierpiących na , które zmagają się też z nadwrażliwością skóry. - Leki zawierające nadtlenek benzoilu mogą dawać skutki uboczne, takie jak uczucie pieczenia i podrażnienia skóry. Preparaty ziołowe są mniej drażniące ze względu na ich właściwości , a wyniki sugerują, że mogą być równie, jeśli nie bardziej, skuteczne niż inne środki - wyjaśnia dr Gomez-Escalada.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy