Strona głównaKosmetykiReklamy kosmetyków obniżają poczucie własnej wartości kobiet

Reklamy kosmetyków obniżają poczucie własnej wartości kobiet

Reklamy upiększających produktów kosmetycznych w obniżają poczucie własnej wartości konsumentek.
Reklamy kosmetyków obniżają poczucie własnej wartości kobiet [fot. anncapictures from Pixabay]
- Jedną z mocnych stron branży reklamowej jest jej zdolność do przekształcania pozornie zwykłych przedmiotów w wysoce pożądane produkty - mówią badacze z Uniwersytetu w Groningen i Uniwersytet w Tilburgu. W reklamie szminka umieszczona przy butach na obcasie symbolizuje przepych, a pluszowy miś w reklamie zmiękczacza do tkanin „informuje" o miękkości, wskazują uczeni.

Autorzy przeprowadzili eksperymenty, aby zbadać, jakie konsumentki przypisały znaczenie produktom reklamowanym i niereklamowanym. W jednym z nich autorzy przedstawili badanym produkt upiększający (cień do powiek, ) lub przeznaczony na jakiś problem skórny (korektor na , dezodorant). Produkt był umieszczony w reklamie (z błyszczącym tłem i fałszywą nazwą marki) lub pokazany na neutralnym białym tle. Po pierwsze ustalono, że podczas reklam produktów upiększających, konsumentki częściej myślały o sobie, niż gdy oglądały te same rzeczy poza reklamami.

Co więcej, reklamy wpłynęły na to, jak konsumentki myślały o sobie. - Uczestniczki po obejrzeniu reklamy zawierającej produkt poprawiający urodę oceniały siebie mniej pozytywnie niż po obejrzeniu tych samych produktów bez kontekstu reklamowego - wskazują autorzy. Ten sam efekt nie pojawił się, gdy rzecz dotyczyła tego, co miało zredukować problemy skórne.

Reklamy produktów upiększających wywołują u konsumentek poczucie, że ich obecny poziom różni się od idealnego. - Kobiety odbierające reklamę wydają się 'porównywać' swój wygląd do zdjęć produktów w reklamach, nawet gdy nie występują w nich modelki - piszą autorzy.
Ekspozycja na produkty upiększające w reklamach obniżyła konsumentek w podobny sposób, jak to ma miejsce przy konfrontacji z bardzo szczupłymi i atrakcyjnymi modelkami w reklamach - podsumowują autorzy.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy