Strona głównaKosmetykiRapamycyna - nowy sposób na powstrzymanie starzenia się skóry?

Rapamycyna - nowy sposób na powstrzymanie starzenia się skóry?

Rapamycyna to lek immunosupresyjny stosowany w transplantologii. Nowe badania pokazują, że może mieć także inne przeznaczenie - spowalnia starzenie się skóry.
Rapamycyna - nowy sposób na powstrzymanie starzenia się skóry? [fot. Kelsey Vere z Pixabay]
Badacze z Drexel University College of Medicine odkryli, że ośmiomiesieczne regularne stosowanie rapamycyny na dłonie może zmniejszać i wiotczenie skóry oraz poprawić jej koloryt.

Rapamycynę odkryto pół wieku temu i ustalono, że może tłumić aktywność układu odpornościowego oraz zapobiegać replikacji komórek u ssaków, co wykorzystuje się w terapiach po transplantacji.

Jeden z głównych mechanizmów interakcji wspomnianego leku z komórkami jest nazwany ssaczym celem rapamycyny (ang. mammalian target of rapamycin, mTOR). Zaburzenia tego szlaku z rakiem, i cukrzycą, a także innymi dolegliwościami.

Już wcześniejsze badania pokazały, że rapamycyna może poprawić funkcje komórek i spowolnić ich starzenie się. Przetestowano działanie tego związku na owadach i myszach i okazało się, że ma wpływ na hamowanie procesów starzeniowych.

W nowych testach wzięło udział kilkanaście osób w wieku powyżej 40 lat. Uczestnicy przez osiem miesięcy codziennie lub co drugi dzień przed pójściem spać stosowali na jedną dłoń krem z rapamycyną, na drugą zaś balsam placebo. Dłonie badanych regularnie fotografowano, po sześciu miesiącach pobrano próbki krwi, a po ośmiu także próbki skóry.

Jak ustalono, skóra większości dłoni, na które stosowano rapamycynę, cechowała się większą ilością kolagenu (białka budującego skórę) i niższym poziomem białka p16. Kolagen odpowiada za strukturę skóry i wraz z wiekiem jest go coraz mniej, co powoduje powstawanie zmarszczek. Z kolei p16 jest miarą komórek i ma związek z większym narażeniem skóry na uszkodzenia, infekcjami oraz spowolnionym gojeniem się.

Według autorów badań uzyskane wyniki mają charakter wstępny i potrzeba dalszych badań, by ocenić, jak najlepiej zastosować rapamycynę dla opóźnienia starzenia.

O badaniach można przeczytać w GeroScience:

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć