Strona głównaKosmetykiPrzeciwutleniacze zapobiegną zmarszczkom wywoływanym światłem słonecznym

Przeciwutleniacze zapobiegną zmarszczkom wywoływanym światłem słonecznym

Stosowanie preparatów z przeciwutleniaczem występującym w wielu warzywach i owocach zapobiegło uszkodzeniom skóry, które prowadzą do powstawania zmarszczek.
Przeciwutleniacze zapobiegną zmarszczkom wywoływanym światłem słonecznym [fot. timokefoto from Pixabay]
Naukowcy z Uniwersytetu Hallym w Korei Południowej zastosowali miejscowo kwas elagenowy, znacząco zapobiegając niszczeniu kolagenu i (głównych przyczyn powstawania ) zarówno w komórkach skóry ludzkiej, jak i w skórze myszy po stałej ekspozycji na promieniowanie UVB.

Kwas elagowy to przeciwutleniacz występujący w wielu owocach, warzywach i orzechach, zwłaszcza w malinach, , żurawinie i granatach. Już wcześniejsze badania sugerowały, że związek ten wykazuje działanie fotoochronne.

Odkryto, że na ludzkie komórki skóry kwas elagowy działa, chroniąc je przed uszkodzeniami spowodowanymi - blokuje produkcję enzymów niszczących i zmniejsza ekspresję cząsteczki biorącej udział w rozwoju stanów zapalnych, które także przyczyniają się do uszkodzeń skóry i przyspieszonego .

Eksperymenty pokazały, że dzięki miejscowemu stosowaniu preparatu z kwasem elagowym trzy razy w tygodniu przez osiem tygodni uszkodzenia skóry pod wpływem światła słonecznego były znacznie mniejsze. Tymczasem w tkankach skóry ludzkiej i w skórze gryzoni, w których nie przeprowadzano takich zabiegów, pojawiły się zmarszczki i zgrubienie skóry w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy