Strona głównaKosmetykiPreparat przeciwsłoneczny a typ skóry

Preparat przeciwsłoneczny a typ skóry

Wiedza o tym, że skórę nalezy chronić przed slońcem jest coraz bardziej powszechna. Wiemy też, że nalezy dobierać preparaty odpowiednie do stopnia nasłonecznienia. Warto jednak pamiętać, że również każdy typ cery wymaga odpowiednich kosmetyków.
Preparat przeciwsłoneczny a typ skóry
  • Skóra wrażliwa, alergiczna
Niektórzy nie tolerują kremów z filtrami chemicznymi, gdyż ich skóra reaguje na nie zaczerwienieniem i świądem. Dlatego filtrów chemicznych nie powinno się stosować u alergików oraz osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień. Dla tych osób przeznaczone są kremy ochronne zawierające filtry mineralne, bez dodatku konserwantów, detergentów i substancji zapachowych. Idealne są też preparaty, które równocześnie są koloryzujące, przez co ograniczają dodatkowe nakładanie na skórę podkładów koloryzujących. Ważne jest, aby ich konsystencja była lekka i ułatwiała aplikację, nadając skórze świetlisty i naturalny koloryt. Osoby ze skórą skłonną do podrażnień powinny równocześnie stosować preparaty zapewniające maksymalną ochronę przeciwsłoneczną.

  • Skóra naczyniowa
W przypadku skóry naczyniowej również należy bardzo rozważnie wybierać preparaty ochronne. Winny się one cechować wysoką fotoprotekcją przed promieniami UVA i UVB. W nowoczesnych preparatach przeciwsłonecznych przeznaczonych do tego rodzaju skóry nie powinny znajdować sie konserwanty, detergenty ani substancje zapachowe, gdyż często mogą one powodować podrażnienie. W niektórych preparatach zawarte są dodatkowo kompleksy roślinne, w skład których wchodzi m.in. zielona herbata, ziarna soi oraz miłorząb japoński, które mają zdolność hamowania syntezy czynnika wzrostu naczyń (VEGF - vascular epidermal growth factor), który odgrywa istotną rolę w rozwoju rumienia. Mają one także zdolność zmniejszania intensywności zaczerwienienia skóry, działają kojąco na skórę oraz ją odpowiednio nawilżają. Cenne jest, aby preparat miał lekką konsystencję i naturalny koloryt, nie zatykał ujść gruczołów łojowych, był wodoodporny i fototrwały.

  • Skóra ze skłonnością do trądziku
Dla osób z cerą trądzikową, skłonną do łojotoku, wybór preparatu ochronnego stanowi wyjątkowy problem, gdyż większość z nich ma ciężką, tłustą konsystencję, przez co sprzyja powstawaniu zaskórników i często zmniejsza skuteczność stosowanych leków przeciwtrądzikowych. Z kolei fotoochrona jest dla tych osób niezwykle ważna, gdyż zarówno miejscowo, jak i ogólnie stosowane preparaty lecznicze często uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych, a także mogą mieć właściwości fototoksyczne (np. tetracyklina), sprzyjając powstawaniu przebarwień. W celu umożliwienia pacjentom ze skórą łojotokową stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, opracowano nowe formuły preparatów ochronnych. Znajdują się w nich specjalne kompleksy, m.in. zawierające glukonian cynku, mające zdolność normalizacji wydzielania łoju, zmniejszania liczby zaskórników oraz hamujące rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego. Ponadto w preparatach tych zawarte są substancje złuszczające, zmniejszające zaczerwienienie skóry, wygładzające naskórek i poprawiające jej koloryt. Preparaty te nie zawierają detergentów i zwiększają nawilżenie naskórka, mają też lekką konsystencję.

  • Skóra z przebarwieniami
Osobnym problemem jest wybór preparatu z filtrem ochronnym UVA/UVB przez osoby mające przebarwienia bądź poddane były zabiegom dermatologii estetycznej, które same w sobie mogą sprzyjać hiperpigmentacji pod wpływem ekspozycji na UVR. W tym celu opracowano specjalne kremy ochronne cechujące się maksymalną ochroną UVB/UVA, dodatkowo zawierają one kompleksy wzbogacone m.in. o glabrydynę, które ogranicza ryzyko rozwoju przebarwień. Preparaty te również cechują się dobrą tolerancją, mogą być stosowane na wrażliwą skórę wokół oczu i na powieki, są fotostabilne i łatwe w aplikacji.

  • Skóra dojrzała
Na rynku farmaceutycznym dostępne są również specjalne produkty ochronne, przeznaczone dla skóry dojrzałej, zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwzmarszczkowym, mocno nawilżające skórę i wzmagające jej elastyczność.

Na podstawie opracowania dr hab. n. med. Joanny Narbutt, Łódź


Katalog konsumencki: Zobacz i oceń

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy