Strona głównaKosmetykiPorzeczka - sposób na naturalną koloryzację włosów?

Porzeczka - sposób na naturalną koloryzację włosów?

Farby do włosów stały się bardzo popularne - czy to ze względu na chęć zmiany wyglądu, czy też ukrycie siwizny. Jednak niektóre metody koloryzacji obejmują barwniki, które mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska. Teraz uczeni proponują alternatywę - opracowali naturalną, nietoksyczną farbę do włosów pozyskiwaną ze skórek czarnej porzeczki, która jest tak trwała jak konwencjonalne produkty i zdolna do utrzymania barwy włosów, pomimo wielokrotnego mycia głowy.
Porzeczka - sposób na naturalną koloryzację włosów? [fot. Photorama from Pixabay]
Do produkcji wykorzystuje się ponad 5 tysięcy substancji. Jakkolwiek badania na ludziach nie dały niejednoznacznych wyników, testy na zwierzętach sugerują, że niektóre z tych składników mogą sprzyjać rozwojowi . W pewnych przypadkach też sztuczne barwniki mogą wywoływać u ludzi. Analizy pokazują też, że duży procent wspomnianych barwników po prostu trafia do kanalizacji, ostatecznie przedostając się do rzek, i jezior, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla środowiska. Biorąc to wszystko pod uwagę, badacze z University of Leeds starali się stworzyć naturalną, trwałą farbę do włosów ze skórek czarnej porzeczki, które producenci żywności zwykle wyrzucają po wyciśnięciu soku.

Naukowcy wyekstrahowali i oczyścili grupę pigmentów o nazwie antocyjany, które nadają owocom, warzywom i kwiatom barwy od różu po fiolet. Badacze zastosowali te substancje do pasty barwiącej i nałożyli ją na rozjaśnione włosy, uzyskując żywy niebieski kolor, a dzięki modyfikacji formuły barwnika można było uzyskać czerwienie i fiolety. Nie odnotowano żadnych znaczących zmian w tak uzyskanym kolorze po 12 myciach włosów szamponem.

Kiedy przeanalizowano sposób, w jaki wspomniane związki wiążą się z włosami, ustalono, że barwniki z na bazie antocyjanów działają porównywalnie z konwencjonalnymi barwnikami i mogą stać się istotnym elementem składnikiem produktów koloryzujących.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy