Strona głównaKosmetykiOlejki, oleje i oliwki - SPA i aromaterapia we własnym domu

Olejki, oleje i oliwki - SPA i aromaterapia we własnym domu

Długie słoneczne dni, czas wakacji i odpoczynku już za nami. Jesteśmy pozytywnie „naładowani” wrażeniami i pełni energii. Aby zachować ten nastrój oraz wzmocnić organizm możemy wykorzystać dary natury.
Olejki, oleje i oliwki - SPA i aromaterapia we własnym domu [© Poles - Fotolia.com] Do dyspozycji mamy między innymi ogromny wybór i olejów roślinnych, przy pomocy których możemy uzyskać różne oliwki pielęgnacyjne do twarzy, włosów i ciała.

Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin (kwiatów, liści, korzeni, drewna, kory, gałązek, nasion, ) przez destylację z parą wodną, a w przypadku owoców cytrusowych przez wyciskanie lub odwirowywanie skórek owoców. Te lotne substancje są aktywnymi wieloskładnikowymi mieszaninami działającymi kompleksowo. Ponieważ podlegają utlenianiu ważny jest sposób ich przechowywania (najlepiej w ciemnym szkle w zacienionym miejscu). Olejki eteryczne dzięki dużej zdolności przenikania przez naskórek, stymulują regenerację komórek, przywracają skórze elastyczność i napięcie oraz poprawiają jej koloryt i łagodzą podrażnienia. Na skórę możemy używać olejków eterycznych tylko w postaci rozcieńczonej np. w oleju roślinnym.

Oleje bazowe to bezwonne mieszaniny estrów kwasów tłuszczowych, pochodzenia roślinnego i pozyskiwane przez wytłaczanie przede wszystkim z nasion roślin oleistych. Należą do nich wszystkie oleje jadalne a w aromaterapii i kosmetyce szczególnie cenne są – olej z nasion winogron, olej ze słodkich migdałów, olej awokado i olej jojoba. Bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, fosfolipidy , fitosterole i inne.

jak i oleje pełne naturalnych substancji, doskonale wpływają na kondycję ciała. Świetnie odżywiają, regenerują i natłuszczają skórę.

Spośród ponad stu znanych olejków eterycznych tylko kilkanaście odgrywa szczególną rolę w kosmetyce. Najmocniejsze działanie regenerujące posiadają olejki: różany i neroli – to one są odpowiedzialne za pobudzanie naturalnych procesów tworzenia się kolagenu. Dzięki tej właściwości doskonale nadają się do regeneracji, ujędrniania i zapobiegania starzeniu się skóry. Wzmacniają również naczynia włosowate, chroniąc przed pękaniem, przez co bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej. Mają także działanie uspokajające, gdyż wpływają łagodząco na zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze, przez co zalecane są do kąpieli i masaży relaksujących, przywracających emocjonalną równowagę.

W kosmetyce pielęgnacyjnej ważną rolę spełniają jeszcze dwa olejki – lawendowy i imbirowy. Olejek lawendowy działa przeciwzapalnie i regenerująco, zapobiegając podrażnieniom skóry i likwidując jej uszkodzenia. Olejek imbirowy wspomaga przenikanie olejków eterycznych do skóry właściwej.

Do skomponowania oliwki regenerująco-odżywczej powinniśmy użyć olejków: różanego, neroli, lawendowego, imbirowego i dodać olejek cytrusowy, który orzeźwi oliwkę swoim świeżym zapachem.

W pielęgnacji włosów i skóry głowy stosuje się olejki właściwie dobrane do stanu włosów i ich cech indywidualnych. Dla włosów wypadających i rzadkich niezastąpiony jest olejek rozmarynowy, który stymuluje cebulki włosowe i wzrost włosów. Włosy suche i zniszczone farbowaniem pielęgnujemy preparatami z dodatkiem olejków: cytrynowego, lawendowego, rumianku rzymskiego i sandałowego. Do włosów tłustych polecany jest jeszcze olejek drzewa herbacianego i cedrowy.

Aby uzyskać oliwkę do twarzy do 100 ml oleju należy dodać 10 kropli olejków eterycznych. W przypadku oliwki do ciała ilość olejków podwajamy: do 100 ml oleju dodajemy 15-20 kropli olejków. Do pielęgnacji włosów przygotowujemy oliwkę ze 100 ml oleju i 10 kropli olejków, olejki możemy również wkropić do bezwonnego szamponu, którego używamy na co dzień w proporcji jak wyżej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:01:44, 16-11-2013 katarzyna55

    Mam w domu świetny olejek do twarzy, szyi i dekoltu. Dermika Mesotherapist. Ładnie pachnie, miło się go rozprowadza, dobrze się wchłania i nawilża tak, jak jeszcze nic nigdy dotąd. Polecam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy