Strona głównaKosmetykiLek stosowany w transplantologii pomaga spowolnić starzenie się skóry?

Lek stosowany w transplantologii pomaga spowolnić starzenie się skóry?

Rapamycyna, lek stosowany zwykle, aby zapobiec odrzuceniu narządu po przeszczepie, może również spowolnić starzenie się ludzkiej skóry, mówią eksperci z Drexel University College of Medicine.
Lek stosowany w transplantologii pomaga spowolnić starzenie się skóry? [fot. stux from Pixabay]
Okazuje się, że stosowanie rapamycyny zmniejszyło oznaki starzenia się skóry. Dotyczyło to redukacji , powstrzymania wiotczenia i wyrównania kolorytu skóry.

Kilkanaście osób po czterdziestce przez osiem miesięcy stosowało krem z co 1-2 dni na jedną rękę, a placebo na drugą rękę. Naukowcy monitorowali stan skóry badanych po dwóch, czterech, sześciu i ośmiu miesiącach, m. in. poprzez badanie krwi i biopsję.

Na koniec badań okazało się, że w większości dłoni, na które zastosowano rapamycynę, nastąpił wzrost ilości i odnotowano niższe poziomy białka p16, kluczowego markera starzenia się komórek skóry (poza negatywnymi skutkami kosmetycznymi, większa ilość p16 może prowadzić do atrofii skóry, częstego stanu u seniorów, który ma związek ze ścieńczeniem skóry, osłabieniem sprężystości, zwiększoną podatnością na uszkodzenia i spowolnieniem gojenia się ran).

Jak działa rapamycyna? Lek blokuje odpowiednio białko, które działa jako mediator w metabolizmie, wzroście komórek i ich . Rapamycyna jest nie tylko stosowana w zapobieganiu odrzucenia narządu po przeszczepie, ale też przepisuje się ją w rzadkiej chorobie płuc, limfangioleiomiomatozie, a także wykorzystuje się ją jako środek przeciwnowotworowy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć