Strona głównaKosmetykiŁagodniejsze farby do włosów: skuteczne i mniej niszczące

Łagodniejsze farby do włosów: skuteczne i mniej niszczące

Opracowano nowy sposób koloryzacji włosów, o łagodniejszym efekcie niż standardowe farby.
Łagodniejsze farby do włosów: skuteczne i mniej niszczące [fot. Alexander Fox | PlaNet Fox from Pixabay]
Częste , czy to wykonywane w salonie, czy w domu, może uszkodzić włosy i stanowić pewne zagrożenie dla zdrowia ze względu na potencjalnie rakotwórcze składniki barwnika. Teraz uczeni z ACS Central Science opracowali proces koloryzacji syntetyczną melaniną o łagodniejszym działaniu niż tradycyjne farby do włosów.

Melaniny to grupa naturalnych pigmentów, które nadają i skórze różne barwy. Wraz z wiekiem melanina znika z włókien włosów, a to oznacza utratę koloru i . Większość trwałych farb do włosów zawiera amoniak, nadtlenek wodoru, barwniki drobnocząsteczkowe i inne składniki, które wnikają w łuski włosa i nadają kolor. Oprócz niszczenia włosów, wspomniane substancje mogą powodować reakcje alergiczne lub inne problemy zdrowotne zarówno u fryzjerów, jak i ich klientów czy klientek.

Jakiś czas temu sprawdzano skuteczność koloryzacyjną syntetycznej melaniny do barwienia ludzkich włosów, ale taki proces wymagał stosunkowo wysokich stężeń potencjalnie toksycznych metali ciężkich, w tym miedzi i żelaza, a także silnych utleniaczy. Teraz na Northwestern University starano się znaleźć delikatniejszy i bezpieczniejszy sposób na uzyskanie trwałego, naturalnie wyglądającego koloru włosów dzięki zastosowaniu syntetycznej melaniny.

Naukowcy przetestowali różne procesy farbowania, w tym zwiększoną temperaturę i niewielką ilość wodorotlenku amonu, pod kątem osadzania syntetycznej melaniny na włosach. Odkryto, że takie metody mogą zastąpić metale ciężkie i silne utleniacze stosowane wcześniej. Udało się uzyskać ciemniejsze odcienie poprzez zwiększenie stężenia wodorotlenku amonu lub odcienie czerwieni i złota poprzez dodanie niewielkiej ilości nadtlenku wodoru. Naturalnie wyglądające barwy były efektem osadzania się wykorzystywanych związków na powierzchni włosów, nie wnikały one jednak w naskórek, co oznaczało niższe ryzyko jakichś uszkodzeń. Kolor utrzymywał się przez co najmniej 18 myć.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy