Strona głównaKosmetykiŁadny zapach kosmetyków może oznaczać zagrożenie dla zdrowia?

Ładny zapach kosmetyków może oznaczać zagrożenie dla zdrowia?

Pachnące kosmetyki są chętnie kupowane, bo przyjemnie się ich używa i dzięki nim skóra ładnie pachnie. Warto jednak pamiętać, że określona woń to efekt obecności pewnych związków, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm.
Jak czytamy w raporcie z 2018 roku „Right to know" (pełna treść dostępna jest ), aż trzy czwarte toksycznych substancji znajdujących się w ponad stu różnych preparatach do pielęgnacji ciała i czyszczenia to dodatki używane w celu uzyskania określonego .

Szacuje się, że w przemyśle stosowanych jest ponad czterysta substancji chemicznych, które nie są osobno wylistowane na etykiecie, bo zaklasyfikowano je do jednej grupy, czyli tej odpowiadającej za zapach. Tymaczasem nie muszą to być związki obojętne dla naszego organizmu...

Inny raport, także z 2018 roku (jego treść znajdziesz ), pokazuje, że wiele substancji stosowanych dla uzyskania odpowiedniego zapachu ma według ekspertów nieznany wpływ na organizm człowieka lub są związkami wywołującymi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, o kilkunastu z nich wiadomo na pewno, że mogą być kancerogenne (wywołujące nowotwory) lub powodować inne poważne dolegliwości zdrowotne.

Autorzy raportu wskazują, że obala on mit branży o tym, że składniki zapachowe powinny być objęte tajemnicą handlową. Określanie składników terminem „zapach" jest efektem wieloletniej tradycji przemysłu, ale ostatecznie doprowadziło do tego, że substraty zapachowe zwolniono z wymogów dotyczących wykazu składników. To z kolei powoduje, że konsumenci, lekarze i uczeni nie mają świadomości, na jakie konkretnie związki narażeni są użytkownicy tych produktów.

Badacze podkreślają też, że określenie „tajemnica handlowa" jest przestarzałe. Współczesne technologie inżynieryjne umożliwiają odtworzenie listy składników zawartych w zapachu z ogromną precyzją. Wielu producentów jest w stanie dzięki nim analizować produkty konkurencji i poznać ich realny skład. Takich samych możliwości nie mają jednak osoby kupujące dany kosmetyk czy detergent.

Liczne dotychczasowe badania pokazały, że substancje zapachowe stanowią jedne z najczęstszych przyczyn (jeśli chodzi o używanie preparatów do pielęgnacji ciała i czyszczenia) , problemów z oddychaniem i . Rozwiązaniem nie zawsze jest wybór produktów bezzapachowych, bo i one zwykle zawierają jakieś związki, które choćby neutralizują nieprzyjemną woń innych użytych do ich produkcji substancji.

Zdaniem autorów wspomnianych raportów ujawnienie substratów ułatwiłoby zidentyfikowanie tego, co może wywoływać niepokojące reakcje organizmu i zweryfikować bezpieczeństwo stosowanych środków.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy