Strona głównaKosmetykiDermokosmetyki

Dermokosmetyki

Powszechny dostęp do mediów propagujących młody wizerunek i znajomość kosmetycznych oraz medycznych osiągnięć sprawia, że ludzie coraz bardziej skupiają się na swoim wyglądzie i szukają sposobów na powstrzymanie procesu starzenia się. Z drugiej strony przemysł kosmetyczno-estetyczny bacznie obserwuje (i wzmacnia) rosnące potrzeby potencjalnych klientów i pieczołowicie przygotowuje kolejne „eliksiry" młodości i zdrowia. Jedną z cieszących się popularnością nowości są dermokosmetyki.
Dermokosmetyki - między kosmetologią a medycyną Czym są dermokosmetyki

To preparaty opracowane na podstawie badań kosmetologicznych i wiedzy z zakresu dermatologii. Określający je termin ma na celu podkreślenie ich silnego wpływu skórę - zarówno wizerunkowego, jak i zdrowotnego. Opracowywane przez ekspertów z dziedziny kosmetyki, dermatologii i chemii są przeznaczone do określonych typów skóry i na poszczególne dolegliwości. Wykazują zarówno działanie pielęgnacyjne, jak i lecznicze, ze względu na swoje cele więc są bezbarwne i nie zawierają substancji zapachowych.

Zalety dermokosmetyków

Jedną z największych zalet preparatów tego rodzaju jest ich wcześniejsze przebadanie pod kątem możliwej skórnej reakcji nietolerancji. Zawierają ograniczoną do minimum ilość substancji dodatkowych mogących powodować reakcje alergiczne - są więc hipoalergiczne. Ponadto cechuje je większe niż w pozostałych kosmetykach stężenie składników aktywnych i wykazują działanie lecznicze.

Producenci twierdzą, że efekty stosowania dermokosmetyków są bardziej intensywne niż w przypadku innych produktów do pielęgnacji. Plasują się one gdzieś na pograniczu między kosmetologią a medycyną. Jest to korzystne i skuteczne: ze względu na wysokie stężenie składników aktywnych, ale również dzięki szybszej penetracji, tj. aktywności w skórze.

W przypadku dermokosmetyków istotny jest również aspekt odnowy skóry. Usuwanie komórek skóry podczas złuszczania wywołuje efekt podobny do procesu mającego miejsce przy gojeniu się ran - stymuluje skórę do regeneracji oraz powoduje skutek odmładzający, który nasila się jeszcze bardziej dostarczając skórze skoncentrowane składniki aktywne. Potencjał anti-aging tego rodzaju pielęgnacji jest wyjątkowo wysoki.

Rola konsultacji

Przed wyborem dermokosemtyku wyjątkowo ważna jest konsultacja, wyniki stosowania tych preparatów są uzależnione od dobrego rozeznania. Trzeba znać odpowiedzi na wiele pytań: jaki jest stan skóry klienta, czy cierpi z powodu alergii, jakie cele konsument chce osiągnąć poprzez stosowanie pielęgnacji tego rodzaju, etc. W przypadku chorób skórnych łączenie pielęgnacji z opieką leczniczą jest nieodzowne.

Składniki dermokosemtyków

Lista substancji stosowanych w dermokosmetykach jest długa. Poniżej przedstawiamy najczęściej wykorzystywane do ich produkcji.

Oprócz wody, oleje i lipidy są głównymi surowcami bazy dermokosmetycznych preparatów. Powszechne jest stosowanie tłuszczów i olejów pochodzenia roślinnego, które wspomagają leczenie problemów skórnych.

Składnikiem powszechnie występującym w dermokosmetykach jest witamina A oraz jej pochodne - retinol, tretynoina, retinaldehyd. Retinol i tretynoina stymulują syntezę kolagenu, retinaldehyd przygotowuje skórę przed wprowadzeniem silniejszych retinoidów i ogranicza intensywność kolagenazy (enzymu rozkładającego kolagen).

Estrogeny i fitoestrogeny zapobiegają powstawaniu zmarszczek i utraty elastyczności skóry. Ponadto stymulują metabolizm kolagenu i wspomagają powstanie kolagenu typu III - obecnego w tkance powstałej z fibroblastów w procesie zabliźniania ran.

Witaminy C i E wykazują działanie antyoksydacyjne. Witamina E poprawia elastyczność skóry i powstrzymuje rozwój zmarszczek. Ponadto chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem promieni UV, które mogą stanowić przyczynę szybszego starzenia się i powstawania przebarwień. Ze względu na antyzapalne właściwości jest też pomocna w leczeniu różnorodnych chorób skóry, m. in. trądziku, łojotokowego zapalenia skóry, oparzeń słonecznych. Witamina C łagodzi stany zapalne i zwalcza stres oksydacyjny skóry. Ponadto pomaga oczyszczać organizm z toksyn, co wpływa na lepszy wygląd skóry.

Inne substancje o właściwościach antyoksydacyjnych w dermokosmetykach to koenzym Q 10 i flawonoidy. Badania wykazały zmniejszenie stresu oksydacyjnego i spadku aktywności kolagenazy dzieki zastosowaniu koenzymu Q 10. Flawonoidy korzystnie wpływają na procesy regeneracji naskórka, a także wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co powoduje redukcję ryzyka zmian trądzikowych.

Ektoina to naturalna substancja wykazująca silne działanie ochronne przed niszczącym działaniem promieniowania UV. Jednocześnie spełnia funkcje wspomagające nawilżanie chroni bowiem przed utratą wody i ciepła. Ponadto stabilizuje białka i kwasy nukleinowe.

Pomoc w pielęgnacji chorej skóry

Testy wykazały, że odpowiednio dobrane dermokosmetyki sprawdziły się w pielęgnacji skóry z takimi dolegliwościami, jak: atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca, egzema. Opisywane preparaty są szczególnie rekomendowane dla pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej oraz zniszczonej w wyniku radioterapii. Ponadto chronią przed szkodliwym działaniem światła słonecznego i hamują proces starzenia się.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:22:59, 23-06-2011 ~gość: 87.205.153.xxx

    swietne sa kosmetyki naturalne Sylveco- sami wiecie jak dobroczynne dla naszej skóry ma działanie wyciagu z kory brzozy białej. Gdy przeczytacie skład ich kremów ( np olej z pestek winogron, olej sojowy,wosk pszczeli,olej rokitnikowy itp...) to zrozumiecie dlaczego lekarze dermatolodzy polecają te kosmetyki zwłaszcza dla osób chorych na łuszczycę, azs i do skóry zniszczonej chemią. Naprawdę warto sięgać po to co nam daje natura! pozdrawiam, talula
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy